Rozmiar opony będzie miał znaczenie przy wyborze opony zimowej

opony letnie

Zakup nowych opon nie zawsze jest tak łatwy, jak mogłoby się wydawać. Kupując nowe opony do pojazdu, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Jeśli zaczniemy od wymiarów opon, te zalecane znajdziesz w instrukcji obsługi samochodu. Możesz również znaleźć kod alfanumeryczny na ścianie bocznej aktualnych opon. Abyś wiedział, jaki rozmiar musisz kupić. Możesz również wyszukać nowe opony online, aby dowiedzieć się, jakie alternatywy są dostępne.

W przypadku zwykłego samochodu osobowego prawdopodobnie będziesz mieć rozmiar opony o następującym rozmiarze, 205/55R16 opony letnie, które zmienisz na 205/55R16 opony zimowe w sezonie zimowym, chyba że użyjesz wszystkich 205/55R16 – opony pogodowe. Jeśli posiadasz pojazd elektryczny, musisz potwierdzić, że te opony są zalecane do użytku w samochodach elektrycznych. Pierwsza liczba określa szerokość opony, a im wyższa liczba, tym szersza opona.

Jeśli masz większy samochód lub samochód sportowy, możesz potrzebować szerszych opon lub sportowych, które mają niższy stosunek wysokości do szerokości, np. Opony 225/50R17. Będą wyglądać bardziej sportowo, ponieważ bardzo mało widoczna guma nad felgami, a felgi są większe. Chcąc kupić oponę w innym rozmiarze niż jest to zalecane, zawsze warto sprawdzić, czy można z niej skorzystać. Następnie należy zmienić rozmiar obręczy, aby zapewnić taki sam obwód, aby prędkościomierz i licznik kilometrów nadal wskazywały prawidłowy odczyt. Druga liczba oznacza stosunek wysokości, więc mała liczba oznacza niską wysokość i bardziej sportowy wygląd, a wysoka będzie wyglądać bardziej jak zwykłe opony samochodowe. Litera R oznacza, że jest to opona radialna, a nie diagonalna, podczas gdy ostatnia liczba wskazuje rozmiar felgi w calach, natomiast szerokość w centymetrach, a wysokość to stosunek szerokości również w centymetrach.

Jeśli masz SUV-a lub furgonetkę, będziesz potrzebować opon o jeszcze większych rozmiarach, będą one szersze, aby rozproszyć ładunek na większym obszarze. Szerokość waha się od 205 dla zwykłych samochodów do 275 dla większych SUV-ów. Opony letnie 275/65R18 byłyby odpowiednimi oponami letnimi do samochodów dostawczych i niektórych SUV-ów. Byłoby całkowicie niewłaściwe, gdyby kupić to do normalnego samochodu osobowego w taki sam sposób, w jaki nie kupiłbyś opon letnich 205/55R16 do lekkiej ciężarówki lub SUV-a. Upewnij się więc, że wiesz, jakiego wymiaru będziesz potrzebować, a następnie upewnij się, że wiesz, na jaki sezon ich potrzebujesz. Koniecznie sprawdź również, czy masz pojazd elektryczny lub hybrydowy, aby upewnić się, że zakupione opony są zalecane do używania na nich. W takim razie zawsze musisz używać odpowiednich opon na dany sezon i nigdy nie jeździć w warunkach zimowych bez opon, które są zatwierdzone do użytku zimowego i mają symbol Alpine na boku opony.

Więcej informacji na temat różnych rozmiarów opon dla różnych pojazdów można znaleźć na stronie: www.nokiantyres.pl

You Might Also Like